Pouze čistý zoubek je zdravý

Včasná návštěva specialisty na dětský chrup může předejít řadě pozdějsích komplikací.

Otázky a odpovědi kolem prevence: Jak a proč vzniká zubní kaz?

Přečtěte si našeho průvodce a nápovědu. Hlavní zásada zní: Chcete-li svému dítěti zajistit co nejlepší vyhlídky na zdravý život, začněte se o jeho dásně a zuby starat včas.

Kdy je správný čas s prevencí zubního kazu u dětí?

Prevence by měla začít již v kojeneckém věku. Důležitý vliv na správný růst a vývoj obličeje má kojení. Svalová síla, kterou kojenci potřebují ke kojení, podporuje správný růst a vývoj čelisti a dýchacích cest. To může snížit pravděpodobnost vzniku křivých zubů a pomoci předcházet budoucím problémům s dýcháním, jako je například spánková apnoe.

Správná péče o ústní dutinu by měla začít ještě před prořezáním zubů. Bakterie, které se denně množí v ústech, jsou hlavní příčinou vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. Denně otírejte dásně dítěte čistým teplým hadříkem.

Kdy se mají začít miminku čistit zuby a čím?

Jakmile se dítěti začne prořezávat první zub, začněte mu před spaním čistit zuby. Používejte měkký zubní kartáček a množství zubní pasty s fluoridem o velikosti zrnka rýže.

Zuby se čístí pravidelně dvakrát denně, vhodná strava je ovoce, zelenina a na pití čistá voda. 

Kdy mám naplánovat první návštěvu dětského zubního lékaře?

Přiveďte dítě k zubaři do jeho prvních narozenin nebo jakmile se začne prořezávat první zub.

Kdy je čas na první použití dentální nitě?

V okamžik, kdy dítěti vyrazí první dva zuby vedle sebe, tak to je ten správný okmažik na dentální niť nebo mezizubní kartáček.

Kdy by se mělo dítě začít učit čistit zuby?

Ve věku 2 až 3 let mohou rodiče začít své dítě učit správné techniky čištění zubů. Rodiče budou muset pokračovat v čištění zubů a používání zubní nitě za ně až do věku 7 nebo 8 let, kdy je dítě dostatečně zručné a vyspělé, aby odvedlo dobrou práci.

Co zvyšuje pravděpodobnost zubního kazu u dětí?

Omezte příjem cukru u dítěte. Bakterie v ústech se živí cukrem, který konzumujeme. Bakterie způsobující zubní kazy v ústech se živí cukry a vytvářejí kyselé útoky na zuby, které ničí sklovinu a vedou ke vzniku zubního kazu.

Zvažte tyto tipy:

  • Abyste předešli vzniku zubního kazu z dětské láhve, nedávejte dítě spát s lahví nebo hrníčkem.
  • Vyhýbejte se sladkým svačinkám a nápojům (jako jsou džusy a limonády), zejména mezi jídly.
  • Nedávejte dítěti láhev nebo hrneček se savičkou naplněné sladkými nápoji, aby je používalo jako dudlík.
Jak můžete pomoci dítěti vy, jako rodiče?

Vaše vlastní zubní návyky ovlivňují zdraví zubů vašeho dítěte. Omezte přenos bakterií způsobujících zubní kaz z vašich úst do úst vašeho dítěte. K přenosu obvykle dochází, když je dítěti 6 až 26 měsíců. Pokud se bakterie způsobující zubní kazy nedostanou do úst v raném věku, je pravděpodobnost výskytu zubního kazu u dětí po celý život nižší. Abyste tento přenos omezili, vyvarujte se sdílení jídla, jídelního náčiní a hrnků na pití. Nikdy nevkládejte dudlík do svých úst dříve než do úst dítěte.

Dalším způsobem, jak snížit tento přenos bakterií, je snížit množství bakterií způsobujících zubní kaz ve vlastních ústech každodenním čištěním zubů kartáčkem a zubní nití a pravidelnými návštěvami u zubaře. Nejlepší je vytvořit si dobré ústní zdraví ještě před těhotenstvím a udržovat správné preventivní návyky po celou dobu rodičovství – kvůli dítěti i vám.

Vhodné potraviny: ovoce, zelenina, čistá voda

Vhodné potraviny: ovoce, zelenina, čistá voda

Ovoce

Čistá voda

Sladkosti

Zmrzliny

Tvorba webových stránek: Webklient